Hall Grove School

Hall Grove School

Forthcoming events

Calendar Term Dates Newsletters

Staff

The Leadership Team  
   
Headmaster:
 
Mr Alastair Graham                    
Geography 
   
Head of Middle School  
Mrs Gilly Harris  
   
Head of Upper School  
Mr Tim Lewis History
   
Head of Pre-Prep
Miss Philippa Gent
 
   
SEN Co-ordinator 
Mrs Paula Leech
Geography
   
Performing Arts Co-ordinator
Mr Dan Slape Year 6, DT and Dance & Drama
   
Director of Sport and Outdoor Pursuits
Mr Ian Tullett
Year 8
   
IT Network Manager
Mr Paddy Tyrer
 
   
Director of Music and Key Co-ordinator
Mr John Waltho
Music and English
   
Head of Girls, Head of Boarding  
Mrs Alison Tutt English
   
School Nurse  
Mrs Miranda Jackson & Mrs Lisa White  
   
   
Teaching Staff:
 
Mrs Caroline Allams Year 1
Mrs Visnja Begg  
Year 3
Mr Luke Binding
Year 2
Mrs Jane Brice*
Head of Mathematics
Mr Mark Collier Year 3
Mr Jake Cottrell
Boys' Games
Miss Miranda Dowse 
Ceramics, DT and Food Science
Mrs Juliette Duggan-Hill 
French 
Miss Kirsty Dunnage Year 3
Mrs Anne Easeman
Reception
Mrs Sue Eliot*
Mathematics
Mrs Gemma Exelby Year 1
Mrs Catherine Foley*
Art
Mrs Jannine Frame*
RS
Miss Kirsty Furness
Year 4
Mr Charles Gold
English and Boys' Games
Mrs Catriona Graham
EYFS Help, Boarding
Mrs Karen Heffer*
English
Mr Matthew Heffer*
Music and Piano
Mr Thomas Hine Geography, History and Games
Miss Katie Hitchcox Year 2
Ms Lucy Holmes*
Classics
Mrs Irmie Hudson* Mathematics
Mrs Kathy Knuckey
French
Mr Andrzej Korzeniowski
Year 6 and French
Mrs Deborah Langley
Year 4
Mrs Tamara Laws*
Maternity
Mrs Charlotte Lomas*
Maternity
Mr Luke McLeod
Year 8 and Science
Mrs Kate Maxfield* Head of Girls' Games
Mrs Jane Moore* Mathematics
Mrs Louise Skinner Year 7 and English
Mrs Helen Solomon* Pre-School
Mr William Sutton*
Classics
Mrs Sue Symons*
Year 4
Mrs Samantha Tomlinson
Reception
Mr Stuart Tomlinson
Year 5 and Boys' Games/PE
Mr Henry Toulson
Year 6, English and History
Mrs Lisa Wayman* Netball Coach
Mrs Melanie Webber* Mathematics
Mr Michael Wheeler Year 7, Head of PSHE and Science
Mr Philip White Year 5 and Outdoor Pursuits
   
Classroom Assistants:
 
Mrs Rose Clubb
Pre-Prep
Mrs Katie King
Reception
Mrs Sarah Parsons
Pre-Prep
Miss Megan Singh
Pre-School
Mrs Sue Tanner
Pre-Prep
Mrs Sophie Womack
Pre-Prep
 
Administration and Auxiliary Staff:
Mrs Kinga Ambroziak
Housekeeper
Mr Waldek Ambroziak 
Groundsman
Mr Simon Batchelor Head of Catering
Mrs Amanda Corry
Headmaster’s PA
Mrs Sarah D'Silva Hall Grove Lettings
Mrs Liz Doran
Accounts Manager
Mrs Catriona Graham
Office Cover
Miss Lizzie Post
Music Administrator
Mrs Janet Rivers
School Secretary
Mrs Jill Saunders
Office Assistant
Mrs Jennie Underhill
Admissions / School Secretary
   
   
Peripatetic Music Staff:
 
Mr David Beaman
Guitar
Mr Gary Branch
Woodwind 
Mrs Jenny Brown
LAMDA
Mrs Denise Burt
Woodwind
Mr Peter Davis
Violin
Mrs Marion Goodgame 
Singing
Mr Christopher Goodwin
Piano 
Mrs Catherine Jennaway
Recorder/Singing
Mr Gavin Kibble
‘Cello 
Mr Harry Ledger
Brass
Mr Gary Plato Drums
Mr Allun Proom Piano
Mr Andy McBride
Percussion
Mrs Katharine McNaught 
Piano 
Miss Fiona Stein
Dance Specialist
Mr Mike Twisse
Piano